På vegne af Rungsted Ishockey Klub og Gentofte Stars, er det med stor sorg, at klubberne har modtaget beskeden, at Ivan Halberg er afgået ved døden i en alder af 73 år.
Ivan der både var en habil fodboldspiller i Hørsholm/Usserød Idrætsklub og ishockeyspiller i Rungsted Ishockey Klub, valgte ishockeysporten da han etablerede sig, som en bærende ishockeyspiller i RIK`s ungdomsafdeling.
Da Hørsholm Skøjtehal blev opført i begyndelsen af 1970'erne, blev Ivan som ungdomsspiller rykket op på seniorniveau og spillede 11 sæsoner på RIK`s senior elitehold. Derefter skiftede han til Gentofte Stars (dengang HIK) og spillede 6 sæsoner i HIK ishockey. Det blev også til nogle landskampe i slutningen af 1970'erne og midten af 1980'erne.
Ivan Halberg var specielt kendt for sin kompromisløse indstilling til sporten, hvor hans fighter- egenskaber var kendt i hele Danmark, og der var dyb respekt for hans professionelle indstilling.
Ivan var måske ikke den største tekniker, men hans indstilling til sporten gjorde, at han blev en stor publikumsfavorit i både RIK og Gentofte. Mange unge spillere kunne i dag godt lære meget af Ivans indstilling til at træne, spille og vinde.
Ivans sidste år på arbejdsmarkedet blev sjovt nok i Hørsholm Skøjtehal, hvor han var ansat som servicemedarbejder, inden han for nogle år tilbage gik på pension.
Det er med stor sorg, at dansk ishockey, og specielt RIK og Gentofte har mistet en stor ishockey profil. Klubberne RIK og Gentofte vil gerne takke ildsjælen Ivan, for hans mange år i de 2 klubber, og hans dedikation til ishockeyspillet.
Mange tanker går til Ivans familie.
Bisættelsen finder sted fra Hørsholm Kirke, torsdag den 13. august kl. 14.
Ære være hans minde.

Ivan Halberg - nummer to spiller fra venstre i midterrækken.